Profil trecere T inox 15x9x2700 mm crom mat / periat - la nivel












- Disponibilitate: Livrare in 2 zile
- Cod produs PT15CRB
- Categorie: Profile de trecere
Profilul de trecere tip T din inox crom mat (15 mm latime si 2.7 m lungime) structureaza planul pardoselii printr-un contur gri metalic satinat. Textura periata tempereaza lumina si creeaza o tranzitie lina intre materiale, fiind solutia preferata in amenajarile care pun pret pe discretie si texturi mate. Se integreaza natural in decor, evitand contrastele puternice in favoarea unui echilibru vizual placut.
Configurat pentru a uni pardoseli situate la acelasi nivel, acest element se fixeaza direct in spatiul dintre finisaje. Forma sa specifica, cu o tija verticala de 9 mm, asigura stabilitatea marginilor, in timp ce latimea vizibila de 15 mm mascheaza rosturile de dilatare si eventualele abateri de montaj. Cromul satinat intra intr-un dialog vizual placut cu microcimentul, gresia portelanata sau parchetul stratificat, fiind rezistent la uzura specifica zonelor de trafic intens, precum holurile sau spatiile comerciale. Instalarea se face curat prin lipire, protejand substratul, iar suprafata mata se curata rapid, fara a necesita tratamente speciale.
Completeaza finisajele cu acest profil satinat pentru a obtine o delimitare ferma si o protectie de durata a imbinarilor.
Date tehnice
| Tip produs | Profil de trecere pardoseli la nivel |
| Forma | Profil tip T, pentru montaj in rost intre pardoseli |
| Model | PT15CRB |
| Material | Inox 304 (otel inoxidabil, rezistent la apa si coroziune) |
| Culoare / Finisaj | Crom mat / periat, aspect satinat cu striatii fine |
| Latime vizibila | 15 mm |
| Inaltime tija verticala | 9 mm (pentru pardoseli cu grosime minima de 9 mm) |
| Lungime profil | 2700 mm |
| Utilizare / Potrivit pentru | Treceri la nivel intre pardoseli interioare (gresie, parchet, microciment, rasini epoxidice), zone cu trafic intens, holuri, bai, bucatarii, spatii comerciale |
| Informatii suplimentare | Montaj prin lipire cu adeziv in rost; mascheaza rosturile de dilatare si imperfectiunile de taiere; suprafata mata se curata usor; livrat in tub rigid de carton, cu folie protectoare |
Culoare Crom Mat
Spre deosebire de suprafețele lucioase, acest finisaj captează lumina și oferă o sclipire discretă. Striațiile fine difuzează reflexiile și ascund eficient urmele de atingere. Este o soluție adaptabilă pentru amenajările actuale. Se integrează natural în stilul minimalist sau industrial. Tonul său gri mat arată impecabil lângă beton sau marmură. Pentru un contrast puternic de materiale, îl puteți alătura unor accente negre. De asemenea, lemnul de nuc îi va evidenția textura argintie. Profilul temperează culorile intense precum verdele profund sau teracota. Obțineți astfel un decor echilibrat și plin de distincție.
Profil tip T pentru treceri la nivel
Profilul tip T din inox realizează o trecere cursivă între pardoseli aflate la același nivel, fie că îmbinați gresie cu parchet sau suprafețe de același tip. Pe lângă alinierea vizuală, profilul acoperă rosturile de dilatare și maschează micile imperfecțiuni de la marginile plăcilor. Instalarea se rapid face prin lipire cu adeziv, fiind necesar ca pardoseala să aibă o grosime de minimum 9 mm. Pentru ajustarea dimensiunii, recomandăm utilizarea unui fierăstrău circular pentru metale, urmată de debavurarea marginilor. Deși este dedicat în principal pardoselilor, profilul poate fi aplicat și între blaturi, unde asigură continuitatea vizuală a suprafețelor. Profilul îți va fi livrat în siguranță într-un tub rigid de carton, iar finisajul real îl vei putea admira după îndepărtarea foliei protectoare.
Profil din inox 304
Inoxul 304 este un material premium, recunoscut pentru durabilitate și pentru aspectul care rămâne constant în timp. Suprafața neporoasă oferă protecție igienică, limitând acumularea bacteriilor și permițând o curățare rapidă; textura și culoarea se păstrează chiar în zone cu trafic intens sau umiditate ridicată. Este rezistent la pete și zgârieturi fine asociate utilizării zilnice, astfel încât finisajul rămâne uniform de la o piesă la alta. Pentru profilele decorative, aduce un look curat și actual, potrivit atât locuințelor, cât și spațiilor comerciale.
Rezistent la apa (coroziune)
Conceput să facă față contactului frecvent cu umezeala, acest profil se dovedește un partener de încredere în zone expuse precum bucătăria, baia și chiar cabina de duș. Profilul este rezistent la apă, iar materialul își păstrează integritatea în timp, menținându-și finisajul și culoarea. Aspectul rămâne impecabil, fără compromisuri la funcționalitate.
Intretinere usoara
Datorită suprafeței continue, care nu reține murdăria, profilul se curăță cu ușurință: o lavetă umedă cu săpun sau soluții uzuale de igienizare. Este ideal în spații cu trafic ridicat sau în zone cu standarde înalte de igienă, menținând un aspect plăcut și curat, zi de zi.
| Caracteristici | |
| Lungime | 2700 mm |
| Înălțime | 9 mm |
| Lățime | 15 mm |
| Grosime | 0.6 mm |
| Forma | Tip "T" |
| Culoare | Crom |
| Finisaj | Mat |
| Material | Inox 304 |
| Tip instalare | Prin Lipire|Prin Introducere |
| Tip profil | Terimatie|Aplicat|Incastrat|Imbinari|Prag|Trecere |
| Utilizare | Gresie|Pardoseala|Parchet |


















-250x250.jpg)
